1) توی صف بانک بودم نفر جلویی یک دختر خانم بود که می خواست تازه حساب باز کند و داشت فرمهای مربوطه را پر میکرد کار من در همان باجه اما بستن حسابم بود و منتظر تایید سیستم بودم همینطور که سرم توی فرم خودم بود شنیدم که مسئول باجه با تعجب تکرار کرد صبر!!!؟ صبر اسم شماست؟ دختر جلویی با همان آرامشی که در پر کردن فرم از او دیده بودم پاسخ داد بله مسئول باجه که انگار هنوز قانع نشده بود و فکر میکرد اشتباه دیده یا شنیده است کارت شناسایی دختر را خواست دختر یک کارت آمایش سبز رنگ مخصوص اتباع افغانستان رو تحویلش داد،  توی ذهنم تکرار شد صبر، صبر! چه اسم عجیب و قشنگی نه اینکه قبلا کلمه صبر را نشنیده باشم اما ندیده بودم کسی نامش صبر باشد، آن دختر افغان اما هم خودش صبر بود هم نامش. 

2) توی موسسه باید از خانمی مصاحبه میگرفتم که سواد نداشت یک مادر افغان که سرپرست خانه بود میپرسم اسمتان چیست؟! جواب می‌دهد بمان! با تعجب باز میپرسم بمان؟!  میگوید بله،  بمان. ، نام دخترش اما  بسیار از خودش قشنگتر بود اقلیما! وقتی می رود به همکارم میگویم نام این خانم خیلی عجیب بود میپرسد چه بود؟ میگویم بمان! فکرش را بکن صدایش بزنند بگویند بمان!!! همکارم میخندد و میگوید در اصل اسمش بمانه است و من اشتباه شنیده ام باز در همان تعجب باقی میمانم. 

3) یک روز دیگر در موسسه همکارم صدایم میزند کارت تبریکی نشانم می دهد که مال یک زوج جوان افغانستانی ساکن اروپاست که به تازگی ازدواج کرده اند و هزینه کادو و مراسمات معمول فامیلی را صرف کمک به نیازمندان افغانستان نموده اند و و به پاس این عمل خیرخواهانه پیام تبریک و تشکری برایشان ارسال شده،  نام عروس خانم کائناتاست! 

4) همان همکارم زمانی که میبیند به دنبال جمع آوری مجموعه نامهای زیبا و غیرمعمول دختران افغانی هستم که تنها یکبار به گوشم خورده است می گوید نام خواهرش فرسیلا به معنای آواز کبوتر است که ظاهرا ریشه پشتو دارد و در ابتدا پرسیلا بوده است اما رفته رفته تلفظ  حرف "پ"  به "ف" تبدیل شده است. 

5) دخترک آرام و با ادبی آمده بود در آزمون اولین رقابت علمی دانش آموزان افغانستان در مشهد ثبت نام کند نامش  را از روی کارنامه اش می‌نویسم که روشن  است در دلم از اسمش حظ میبرم. 

6) توی توئیتر یکی از کاربران ایرانی که عاشق یک دختر افغانی بنام لیلماه( لیل و ماه به معنی ماه شب)  شده بود از زیبایی نام معشوقه اش گفته بود و اینکه نام وی به تنهایی شعرگونه و خیال انگیز است چه برسد به خودش! حول این اسم که سرچ میکنم میبینم ریشه پشتو دارد و ماه پاره هم  به معنی تکه ای از ماه در زبان دری به زیبایی همین نام است. 

7) معلم وقت حضور و غیاب از همکلاسی ام که اسمش نیکبخت بود نام خواهر و برادرهایش را پرسید برایش عجیب بود نام یک دختر نیکبخت به معنی خوشبخت باشد البته برای ما مردم افغانستان این نام بسیار معمول است. 

هیچ آدابی و ترتیبی مجو هرچه می خواهد دل تنگت بگو

به نام همه دختران زیبای افغانستان 2

به نام همه دختران زیبای افغانستان

,دختر ,یک ,صبر ,افغانستان ,همکارم ,است   ,یک دختر ,بود و ,و ماه ,دارد و

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تعمیر سونا و جکوزی my writings اقتصاد اسلامی سینرز کتابخانه عمومی اعتمادیه همدان ضد کرونا اخبار ورزشی فوتبال خرید سنگ تکاب در مازندران تلاجن فناوری روز شبکه